Jesteś tutaj: Start / Projekt unijny

Projekt unijny

Projekt unijny "Mały człowiek - wielkie możliwości- rozszerzenie oferty zajęć specjalistycznych dla przedszkolaków z Rud".

Projekt pt.

Mały człowiek – wielkie możliwości – rozszerzenie oferty zajęć specjalistycznych dla przedszkolaków z Rud”.

Czas realizacji: 01.07.2020 r. – 30.06.2021 r.

Wartość projektu: 316 887,76 zł

Wkład Funduszy Europejskich: 269 354,59 zł

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do wysokiej jakości specjalistycznych zajęć dodatkowych dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola zlokalizowanego w Rudach do VI 2021 tj. dla 146 przedszkolaków (79 chłopców i 67 dziewcząt) oraz 2 nauczycieli. Cel główny jest zgodny z celem RPO WSL oraz zapisami regulaminu konkursu dotyczącymi szczegółowych warunków dostępu do konkursu tj. skierowania wsparcia do odpowiedniej grupy docelowej przy uwzględnieniu poziomu upowszechnienia edukacji przedszkolnej w Gminie Kuźnia Raciborska wynoszącego 91,83673%. Zrealizowane zostaną specjalistyczne zajęcia dodatkowe oraz zapewniony zostanie system kursów zwiększających kwalifikacje nauczycieli przedszkola.

W ramach projektu realizowane będą następujące zajęcia:

Wsparciem zostanie objęta placówka wychowania przedszkolnego w Gminie Kuźnia Raciborska zlokalizowana w województwie Śląskim, tj. Publiczne Przedszkole w Rudach. Placówka realizują kształcenie w zakresie podstawy programowej. Kuźnia Raciborska jest gminą, która znajduje się na liście stanowiącej Załącznik nr 8 do Regulaminu konkursu nr RPSL.11.01.03-IZ.01-24-307/19 tj. liście gmin, w których poziom upowszechnienia edukacji przedszkolnej przekroczył wartość wskazaną w UP na rok 2023, w Kuźni Raciborskiej stopień upowszechnienia edukacji przedszkolnej wynosi 91.83673%. Diagnoza sytuacji problemowej wykazała, że w Kuźni Raciborskiej nie ma konieczności tworzenia nowych miejsc w przedszkolach. Również prowadzone nabory do przedszkoli na to wskazują – złożone wnioski nie przewyższają liczby wolnych miejsc w przedszkolach w Gminie. Jednakże w przedszkolach brakuje odpowiedniej oferty specjalistycznych zajęć dodatkowych wspomagających rozwój psychoruchowy dzieci, wzmacniających kompetencje emocjonalno–społeczne oraz wspierających rozwój mowy u dzieci. Grupa docelowa wybrana została na podstawie monitoringu braków i potrzeb w zakresie edukacji przedszkolnej i wpisuje się w listę z SzOOP na lata 2014-2020. Monitoring pozwolił sporządzić diagnozę indywidualną dla placówek oraz diagnozę potrzeb rozwojowych i edukacyjnych wszystkich przedszkolaków objętych wsparciem w ramach projektu. Diagnoza pozwoliła wydzielić zadania, które są realizowane w projekcie oraz ich zakres przedmiotowy, została przeprowadzona i przygotowana przez przedszkole oraz zatwierdzona przez organ prowadzący.

Grupę docelowa to dzieci 3-6 letnie zamieszkujące obszar miejsko-wiejski na terenie województwa śląskiego. Obejmuje ona grupę dzieci z Rud, których rodzice zgłaszali potrzebę zapewnienia dostępu do specjalistycznych zajęć dodatkowych. Przeprowadzona diagnoza wykazała zainteresowanie ofertą rozszerzenia wachlarza specjalistycznych zajęć dodatkowych, zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli.

Informacja o rekrutacji do projektu ze względu na zamknięty charakter grupy docelowej – dzieci z Gminy Kuźnia Raciborska zostanie upubliczniona na stronie internetowej przedszkola oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń. Pierwszeństwo na zajęcia gimnastyki korekcyjnej będą miały dzieci, u których zdiagnozowano wady postawy, pierwszeństwo na zajęcia terapii ręki będą miały dzieci z opinią od wychowawcy konieczności postępowania korekcyjnego. Projektodawca przeprowadzi dodatkowy nabór w przypadku braku chętnych, a informacja o nim zostanie upubliczniona na stronie szkoły oraz przekazana rodzicom.

Jednocześnie zostanie stworzona możliwość dodatkowego naboru dzieci, u których stwierdzi się potrzebę takiego wspomagania, na podstawie przeprowadzonych badań, już w trakcie realizacji projektu. Relacje z działań związanych z późniejszą realizacją projektu będą na bieżąco zamieszczane na stronie www przedszkola.

Projekt w ramach RPO WSL 2014-2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego – Priorytet XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego dla poddziałania: 11.1.3. Wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej.